
Lampy Tylne dla samochód
Światła tylne dla
Światła tylne: przydatne informacje
Jak rozpoznać awarie tylnego oświetlenia
Sprawdzenie tylnego oświetlenia może zostać dokonane samodzielnie, jak i również przy pomocy ekspertów w dziedzinie samochodów. Przede wszystkim dokonaj przeglądu wzrokowego: tylne oświetlenie nie powinno posiadać jakichkolwiek widocznych uszkodzeń. Dobrym przyzwyczajeniem jest sprawdzenie stanu lamp, obwodu elektrycznego, bezpiecznika, cewkę przekaźnika. Eksperci ze stacji serwisowej dokonują przeglądu używając specjalnego urządzenia – multimetru. Pozwala on na szczegółowe rozpoznanie awarii.
Po następujących oznakach możesz stwierdzić konieczność diagnostyki tylnego oświetlenia:
- lampy oświetlenia są często pozamieniane;
- skraplanie się wody wewnątrz klosza lampy;
- niektóre lampy są całkowicie lub częściowo pęknięte;
- światła migoczą lub zapalają się z opóźnieniem;
- światło pochodzące od lampy jest zamglone.
Przyczyny awarii tylnego oświetlenia
Ze względu na lokalizację tylnych świateł istnieje wysokie ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia. Uderzenie kamieniami i ciałami obcymi, stłuczki na parkingu, brak ostrożności innych kierowców na drodze – to wszystko może prowadzić do pojawienia się pęknięć, zarysowań i odprysków na powierzchni części. Mogą pojawić się także zarysowania części ze względu na ich kiepską pielęgnację, na przykład, podczas wycierania brudu przy pomocy suchej szmatki.
Często utrata integralności przewodów może stać się głównym czynnikiem awarii tylnego oświetlenia. Jest to zazwyczaj spowodowane przez zabrudzenie, wpływ wilgoci na styki i połączenia, uszkodzenie izolacji, wahania napięcia w obwodzie elektrycznym, kiepskie połączenie elementów, montaż kiepskiej jakości części oraz inne czynniki.
Wiele awarii tylnego oświetlenia jest spowodowanych przez utratę szczelności ich kloszy. Wilgoć i brud dostaje się do wnętrza lamp, powodując niszczący wpływ na reflektor i jego styki, co jest głównym powodem zamglenia oświetlenia. Niestabilne napięcie w obwodzie prowadzi do częstego przepalenia się żarówek, świateł typu LED i bezpieczników; korzystanie z żarówek o zbyt dużej mocy może spowodować stopienie się uchwytów na żarówki.
Naprawa tylnego oświetlenia
Zazwyczaj naprawa tylnego oświetlenia obejmuje wymianę przepalonych żarówek, uchwytów na żarówki, a także wyczyszczenie styków i połączeń. Czasami w celu usunięcia awarii nie ma potrzeby na demontaż części; wszystko, co musisz zrobić, to uzyskać dostęp do tylnej pokrywy klosza, usunąć ją, wyjąć uchwyt na żarówkę i wyjąć żarówkę poprzez zwolnienie zatrzasków. Uszkodzona część powinna zostać wymieniona na część równie kompatybilną, a jej styki i połączenia – wyczyszczone z brudu i zaśniedzeń. W niektórych przypadkach wymiana wadliwych części powinna zostać dokonana wyłącznie po demontażu klosza oświetlenia.
Wymiana tylnego oświetlenia
Jeśli nie jest możliwa naprawa oświetlenia, należy je najzwyczajniej wymienić. Aby tego dokonać, należy postępować zgodnie z następującymi krokami:
- odłączyć przewód od ujemnego bieguna akumulatora;
- zwolnić zatrzaski i zdjąć pokrywę znajdującą się w panelu pod tapicerką przedziału bagażowego;
- zwolnić zatrzask i odłączyć przewód zespołu zacisków od złącza wymienianej części;
- odkręcić nakrętki mocujące tylne oświetlenie do nadwozia auta;
- odryglować obejmy mocujące i mocowania części;
- zdemontować tylnego oświetlenie samochodu;
- zamontować sprawną część, dokonując czynności zgodnie z powyższymi krokami, lecz w odwrotnej kolejności.